O autorze
Sportem motorowym interesuje się od przeszło 20 lat i gdzieś w trakcie tego okresu postanowiłem przerobić swoją pasję, na swój zawód.
Od ośmiu lat piszę o sportach samochodowych dla różnych mediów. Pracowałem m.in. w miesięczniku „WRC Magazyn Rajdowy”, dla Telewizji Polskiej i portalu „rallynews.pl”.
Teraz na łamach „natemat.pl” chciałbym przybliżyć Wam świat rajdów i wyścigów, z Formułą 1 na czele.
Aktualne informacje z tras WRC na stronie Rajdy.pl

Vettel znów pokazał palec

Sebastian Vettel znów miał okazję, by pokazać ten gest
Sebastian Vettel znów miał okazję, by pokazać ten gest Red Bull/Getty Images
W targanym zamieszkami Bahrajnie odbyła się czwarta runda mistrzostw świata Formuły 1. Decyzja o rozegraniu tego wyścigu budziła wiele kontrowersji. Na szczęście mimo kilku incydentów, same zawody przebiegły spokojnie.

Rozumiemy problemy występujące w Bahrajnie, ale nie mają one nic wspólnego z Formułą 1. Wręcz przeciwnie, mamy duże wsparcie – zapewniał Bernie Ecclestone, broniąc swojej decyzji o rozegraniu wyścigu o Grand Prix Bahrajnu. Jak żywo przypomina mi to legendę o Marii Antoninie, która dowiedziawszy się, że jej poddani nie mają chleba do jedzenia, zaproponowała im by jedli ciastka.


Zamieszki w Bahrajnie trwają już od przeszło roku. W stolicy królestwa, Manamie demonstranci walczą z policją, płoną koktajle Mołotowa, latają kamienie. W wyniku tych wydarzeń wiele osób zostało rannych, były też ofiary śmiertelne. Organizacje broniące praw człowieka zarzucają władzom Bahrajnu brutalność i represję. W tej sytuacji wiele osób apelowało o odwołanie zawodów. Ecclestone jednak się nie ugiął.

Na szczęście weekend w Sakhir przebiegł w miarę bezpiecznie. Było kilka incydentów z udziałem członków ekip, ale na szczęście nikomu nic się nie stało. Kierowcy skupili się na sportowej rywalizacji i dzięki temu po raz kolejny w tym sezonie oglądaliśmy ciekawy wyścig.Czwarte Grand Prix w tym sezonie i czwarty zwycięzca. Tym razem na czele stawki znalazł się aktualny mistrz świata. Sebastian Vettel przypomniał o sobie już w kwalifikacjach w których wywalczył pole position. W wyścigu kontrolował cały czas sytuację i odniósł pierwsze w tym sezonie zwycięstwo. Znakomicie spisali się kierowcy Lotusa, którzy zajęli dwa niższe stopnie podium. Kimi Raikkonen startował z jedenastej pozycji, na mecie był drugi. Romain Grosjean dojechał na trzeciej pozycji.

Kolejny wyścig, Grand Prix Hiszpanii odbędzie się dopiero w połowie maja. Wcześniej odbędą się testy na włoskim torze w Mugello.

Wyniki Grand Prix Bahrajnu


Nie tylko F1

Ten weekend w sportach motorowych obfitował w wydarzenia. Oprócz Formuły 1 rozegrano także Rajd 1000 Miglia, drugą rundę rajdowych mistrzostw Europy. W Polsce odbył się Rajd Świdnicki-Krause, zaliczany do mistrzostw Polski.


We Włoszech najszybszy (po raz czwarty) okazał się dwukrotny mistrz Europy, Giandomenico Basso (Ford Fiesta RRC). Liderem mistrzostw jest Fin Juho Hanninen (Skoda Fabia S2000) który ukończył rajd na czwartej pozycji. Jedyna polska załoga w stawce Michał Sołowow i Maciej Baran (Peugeot 207 S2000) dojechali na czternastym miejscu. Mogło być lepiej, ale ostatniego dnia rajdu w ich aucie zawiodło wspomaganie kierownicy.

Od pierwszego oesu Rajdu Świdnickiego na czele plasował się Kajetan Kajetanowicz pilotowany przez Jarosława Barana (Subaru Impreza STi R4). Wydawało się, że aktualni mistrzowie Polski mają sytuację pod kontrolą, gdy na szóstym oesie wypadli z trasy. Skrzywione koło kosztowało ich 30 sekund starty i na prowadzenie wysunęli się Grzegorz Grzyb z Danielem Siatkowskim (Peugeot 207 S2000).


Drugi dzień rajdu zaczął się dla Kajetanowicza równie pechowo. Kapeć na dziesiątym oesie kosztował go następne 30 sekund straty. Ale w rajdach zwycięzcy są na mecie. Grzyb nie zdążył nacieszyć się swoją przewagą, gdy w jego Peugeocie zepsuł się silnik – dla rzeszowskiego kierowcy to był koniec rajdu.

Po wycofaniu się głównego rywala zwycięzcą Rajdu Świdnickiego został Kajetan Kajetanowicz. Drugie miejsce przypadło Michałowi Bębenkowi (Peugeot 207 S2000), trzeci był Maciej Rzeźnik (Peugeot 207 S2000). Po dwóch wygranych rajdach, Kajetanowicz prowadzi w klasyfikacji mistrzostw Polski.

Wyniki Platinum RSMP
Trwa ładowanie komentarzy...