O autorze
Sportem motorowym interesuje się od przeszło 20 lat i gdzieś w trakcie tego okresu postanowiłem przerobić swoją pasję, na swój zawód.
Od ośmiu lat piszę o sportach samochodowych dla różnych mediów. Pracowałem m.in. w miesięczniku „WRC Magazyn Rajdowy”, dla Telewizji Polskiej i portalu „rallynews.pl”.
Teraz na łamach „natemat.pl” chciałbym przybliżyć Wam świat rajdów i wyścigów, z Formułą 1 na czele.
Aktualne informacje z tras WRC na stronie Rajdy.pl

Powrót do Europy

Po wykluczeniu Hamiltona z pole position wyruszy Pastor Maldonado
Po wykluczeniu Hamiltona z pole position wyruszy Pastor Maldonado Williams/LAT Photographic
Po trzytygodniowej przerwie Formuła 1 wraca do Europy. Z pierwszego pola do Grand Prix Hiszpanii wystartuje Pastor Maldonado. Najszybszy w kwalifikacjach Lewis Hamilton został przesunięty na ostatnią pozycję

Pierwszy europejski wyścig w sezonie, zawsze był ważnym punktem w kalendarzu Formuły 1. Głównie dlatego, że wszystkie zespoły mają swoje bazy właśnie na Starym Kontynencie. Dzięki temu mogą przygotować więcej poprawek do swoich bolidów na kolejne wyścigi.


Grand Prix w Hiszpanii poprzedziły w tym sezonie testy na torze w Mugello. Wszystkie ekipy sprawdzały modyfikacje do swoich bolidów. Niektórzy przygotowali całkiem spore pakiety poprawek: Ferrari zmieniło gruntownie wydech w swoich bolidach, McLaren zdecydował się na zastosowanie wyższego nosa w MP4/27.

Inżynierowie Ferrari poszli chyba w dobrym kierunku. Fernando Alonso w zmodyfikowanym F2012 wygrał pierwszy piątkowy trening a do wyścigu wystartuje z drugiej pozycji. Tradycyjnie gorzej poszło Felipe Massie - Brazylijczyk miał dopiero 16 czas.

Najlepszy czas kwalifikacji uzyskał Lewis Hamilton. Kierowca McLarena był o 0,5 sekundy szybszy od rywali. Jednak Brytyjczyk na polecenie zespołu zatrzymał swój bolid tuż po ostatim okrążeniu. Sędziowie uznali, że jest to niezgodne z przepisami i Brytyjczyk został wykluczony z kwalifikacji.


Jenson Button we wszystkich dotychczasowych sesjach treningowych zmagał się z balansem swojego bolidu – McLaren Brytyjczyka albo był nadsterowny, albo podsterowny – nigdy neutralny. W rezultacie Button nie zakwalifikował się do Q3 i wystartuje z 10 pola.

Do ostatniej części czasówki nie załapał się także Mark Webber z Red Bulla. Jego zespołowy kolega Sebastian Vettel dostał się do Q3, ale nie zadał sobie trudu by przejechać pomiarowe okrążenie – 7 pozycja na starcie.

Świetnie spisywały się oba Saubery – zarówno Kamui Kobayashi, jak i Sergio Perez znaleźli się czołowej dziesiątce. Niestety bolid Japończyka odmówił posłuszeństwa przed ostatnią częścią czasówki. Perez wykręcił piąty czas, plasując się z dwójką Lotusa – Romainem Grosjeanem i Kimim Raikkonenem.


Autorem największej sensacji w kwalifikacjach był Pastor Maldonado. Kierowca Williamsa Renault był szybki przez całą sesję, ale na koniec zaskoczył wszystkich pierwszym czasem. W ostatniej chwili pokonał go Lewis Hamilton, po wykluczeniu Brytyjczyka Maldonado powrócił na pierwszą pozycję.

Maldonado zadebiutował w Formule 1 w poprzednim sezonie. Spora w tym zasługa wenezuelskiego koncernu petrochemicznego PDVSA, który wsparł młodego kierowcę i zespół Williamsa który dał mu miejsce w swoim bolidzie. Do Maldonado przywarła metka kierowcy który kupił sobie miejsce w F1. Warto jednak pamiętać, że Wenezuelczyk w 2010 roku zdobył mistrzostwo w serii GP2, przedsionku Formuły 1.

Po katastrofalnym sezonie 2011, zespół Williamsa zaczyna powoli powracać do formy. Już po czterech wyścigach mają więcej punktów niż zdobyli przez cały ubiegły rok. Coraz lepiej prezentuje się także Maldonado. Pytanie tylko, czy młody Wenezuelczyk będzie w stanie przywrócić ekipie z Grove mistrzowski blask? Na początek musi dobrze wykorzystać swoją pozycję startową w GP Hiszpanii.

Wyniki kwalifikacji do GP Hiszpanii
Trwa ładowanie komentarzy...